Od 16.03.2020 do 27.03.2020 sa prerušuje vyučovanie z dôvodu prevencie pred šírením respiračného ochorenia vyvolaného COVID-19.
„Na známosť sa všetkým dáva, mimoriadna, zvláštna správa: tak, ako každý rok v tomto čase, FAŠIANGY tu máme zase.“
No, aké by to boli FAŠIANGY bez poriadnej zábavy? A preto sa v ŠKD rozhodli ukončiť toto najveselšie obdobie roka svojim tradičným fašiangovým karnevalom pre deti. Karnevalom sme žili celý týždeň. Pani učiteľky si s deťmi pripravili krátky program, zároveň zhotovovali rôzne škrabošky, masky a výzdobou premenili telocvičňu na veselý fašiangový karneval. Bola to veru poriadna zábava. Masky spievali a tancovali. Školou sa ozýval smiech a dobrá nálada. A keďže každé dieťa bolo jedinečné a každé zvíťazilo, tak dostali sladkú odmenu.
Už sa tešíme na ďalší rok!
M. Kucharičová
Kurz sa uskutočnil od 05.02. – 07.02. -10.02 - 11.02.2020
Na kurze sa zúčastnili žiaci siedmeho ročníka - 7.A, 7.B, 7.C, 7.D a B variantu 3. Počet žiakov na kurze bol 21. Výcvik prebiehal podľa programu, ktorý vyhotovil vedúci kurzu Mgr. Auxt, PhD.
Dňa 04.02.2020 boli žiaci pomocou videa a prednášky pod vedením Mgr. Auxta, PhD. a Mgr. Tischliara oboznámení o metodike zjazdového lyžovania. Boli im pustené videá zamerané na manipuláciu s lyžami, jazdu na svahu, základnú lyžiarsku techniku – jazdu v pluhu, viacnásobné oblúky, jazdu na vleku, bezpečnosť a správanie sa na svahu. Prednášky boli spojené s ukážkami videí a jednotlivých cvičení. Žiaci boli taktiež poučení o bezpečnosti a zásadách správania sa počas celého lyžiarskeho kurzu.
Lyžiarsky kurz sa uskutočnil v lyžiarskom stredisku Polomka Bučník. Žiaci sa pod vedením Mgr. Auxta, PhD. Bc. Boroviča a pedagogického dozoru Mgr. Tischliara, Mgr. Belkovej, Mgr. Ružinovej a Mgr. Tokárovej venovali zjazdovému lyžovaniu. Žiaci sa učili nosiť lyže, obrat prívratom a odvratom, výstup bokom a odvratom, jazdiť po spádnici v pluhu (zastavenie v pluhu). Žiaci sa ďalej učili základnú obsluhu lyží, zvykali si na zjazdové lyže. Žiaci si postupne od prvého dňa zlepšovali lyžiarsku techniku.
Ciele kurzu, ktoré boli stanovené v pláne: samostatné pripnutie zjazdových lyží, vstávanie na lyže po páde, nosenie lyží, obraty a výstupy, charakteristika výstroja lyžiara (rozdiel v bežeckom a zjazdovom lyžovaní) a vzájomná tolerancia boli splnené.
Aj napriek počiatočným obavám žiaci zvládli celý lyžiarsky kurz, už po prvom dni výcviku sa osmelili a tešili sa na ďalší deň kurzu. Žiakom sa kurz páčil až natoľko, že by si ho radi ešte zopakovali. Výhodou tohto kurzu bolo, že žiaci mali zabezpečenú stravu – obed v reštaurácii, dovoz autobusom a lyžiarske vleky.
Mgr. Martin Auxt, PhD.
Dňa 31.01.2020 si predmetová komisia Jazyk a komunikácia + Človek a hodnoty pripravila pre žiakov II. stupňa vedomostný kvíz POLEPETKO.
Tak, ako už po niekoľko rokov, aj teraz každú triedu reprezentovali trojčlenné družstvá najlepších žiakov. Súťažilo sa v týchto aktivitách z oblasti slovenského jazyka a literatúry, dejepisu, občianskej náuky, náboženskej výchovy a vlastivedy: FAREBNÉ SLOVÁ, HÁDANKY, SKLADANIE SLOV, ZAUJÍMAVOSTI z DEJ, OBN, VLA , DOPLŇOVAČKY z NBV. Za každú aktivitu bol družstvám pridelený rovnaký počet bodov. Žiaci v družstvách pracovali disciplinovane, aktívne, ale bolo u nich vidieť aj určitú dávku stresu, čo prispelo aj k chybným riešeniam daných úloh.
Nováčikovia – piataci síce nevedeli čo ich čaká, ale po dôkladnom vysvetlení pracovali a riešili úlohy ako včeličky.
Vyhodnotenie kvízu:
1.miesto: IX.A trieda /Erika Bartošová, Denisa Oláhová, Diana Pušková/
2. miesto: VIII. A trieda /Ján Bartoš, Michal Bartoš, Daniel Pokoš/
IX.B trieda /Patrícia Bartošová, Patrik Pokoš, Simona Reisingerová/
3. miesto: VI.A trieda /Marek Bartoš, Daniel Eremiáš, Janka Eremiášová/
VII. B trieda /Katarína Oláhová, Vanesa Oláhová, Daniela Pokošová/
Víťazom srdečne blahoželáme! Ostatným ďakujeme za účasť a držíme päste na budúci školský rok.
Mgr. Adriana Dobrotová
1.stupeň
Triedy s najlepšou dochádzkou:
1.miesto III.A
2.miesto II.A
3.miesto IV.B
Žiaci s najlepšou dochádzkou: do 10 hodín
Terézia Pokošová I.A – 9 hod.
Denisa Pokošová II.A – 5 hod.
Daniel Pokoš II.A – 9 hod.
Mária Pokošová III.A – 4 hod.
Dominik Puška III.A – 9 hod.
Nikolas Radič III.A – 9 hod.
Miriam Oláhová IV.A – 7 hod.
Mária Pustajová IV.A – 5 hod.
Kristián Bučko IV.C – 5 hod.
Michal Pustaj IV.C – 10 hod.
Gratulujeme, len tak ďalej !!!
Triedy s najhoršou dochádzkou:
1.miesto I.B
2.miesto III.B
3.miesto II.B
2.stupeň
Triedy s najlepšou dochádzkou:
1.miesto V.A
2.miesto V.C
3.miesto VI.B
Žiaci s najlepšou dochádzkou: do 12 hodín
Frederika Pokošová V.A – 4 hod.
Klaudia Pokošová V.A – 6 hod.
Jozef Radič V.B – 11 hod.
Michal Puška V.B – 6 hod.
Nikola Pustajová VI.B – 5 hod.
Klaudia Adamovičová VIII.A – 0 hodín
Gratulujeme, len tak ďalej !!!
Triedy s najhoršou dochádzkou:
1.miesto IX.B
2.miesto VIII.B
3.miesto VII.A
B variant
Triedy s najlepšou dochádzkou:
1.miesto Bvar.I
2.miesto Bvar.II
Žiaci s najlepšou dochádzkou: do 10 - 12 hodín
Radko Pokoš Bvar.I – 2 hod.
Erik Pokoš Bvar.I – 2 hod.
Gratulujeme, len tak ďalej !!!
Triedy s najhoršou dochádzkou:
Bvar.III
Mgr. Kovalčíková, Mgr.Tokárová
V dňoch 23. a 24.januára 2020 sa na škole uskutočnil 11. ročník súťaže „Železný muž a žena školy.“ Hlavným cieľom tohto podujatia bolo zapojenie čo najväčšieho počtu žiakov do vybraných športových disciplín. Cieľ súťaže, ktorú pripravuje PK Človek a svet práce, sa nám podarilo splniť. Súťažiacimi boli žiaci 4. - 9. ročníkov, ktorí boli rozdelení do štyroch kategórií podľa dátumu narodenia. Chlapci aj dievčatá súťažili v piatich disciplínach. Žiaci sa na súťažné zápolenie veľmi tešili. Všetci súťažiaci siahli až na samé dno svojich síl a podali plnohodnotné výkony. Za ich vysokú športovú morálku, zmysel pre fair play a bojovného ducha im patrí poďakovanie a pochvala.
Mgr. Tischliar
Júj, Vianoce, konečne Vianoce. Tak sa teším. Znova prišli, už sa nemôžem dočkať!....
Týmito slovami sa nám prihovorila Vaneska Oláhová zo VII.B triedy.
Žiaci z Hudobno-dramatického krúžku I-II. pod vedením Mgr.Tokárovej a Mgr.Lukáčovej, si pripravili vianočné pásmo „ Narodil sa Kristus Pán.“
Vďaka ním sme sa aspoň na chvíľu preniesli do ďalekého Betlehema, kde sme zažili zrod najkrajšej chvíle. Verím, že svojimi hereckými výkonmi potešili nielen žiakov našej školy ale aj vzácnych hostí – pána farára a diakona z farnosti Mazorníkovo.
Vianočné obdobie sme si pripomenuli aj 14.1.2020,kde naši sa malí divadelníci predstavili v DC Prameň Brezno.
Mgr.Lukáčová
Adventný čas – čas očakávania, sme si tradične krátili výrobou vianočnej výzdoby a vianočných pozdravov. Veď vlastnoručne vyrábané originálne pozdravy žiakov sú na našej škole už nejaký ten rôčik neodmysliteľne späté s najkrajšími sviatkami roka - Vianocami. Želanie zdravia, šťastia, lásky, rodinnej pohody a nejaký ten kompliment ukrytý v obrázku, vnímame, v tento tak zázračný čas, ako istú formu vzájomného požehnania. Nedočkaví sú žiaci, ale aj učitelia, tety kuchárky, upratovačky, účtovníčky, pani ekonómka aj pán údržbár, kto si spomenul a čím prekvapí.
Všetci sme boli v posledný deň kalendárneho roka 2019 v očakávaní čo si vo „Vianočnej pošte“ nájdeme. Sme vďační všetkým, ktorí si našli čas a milým slovom spríjemnili čas vianoc.
Mgr. Molčanová
Koordinátor environmentálnej výchovy
Tvorivé dielne k zime a vianočným sviatkom
Posledný novembrový týždeň sa na našej škole niesol v duchu blížiacich sa vianočných sviatkov. Všetci žiaci sa na hodinách pracovného vyučovania a výtvarnej výchovy podieľali na tradičnej vianočnej výzdobe. Príjemná tvorivá atmosféra umocnená vianočnými koledami a pesničkami vládla aj celé piatkové dopoludnie. Spoločne sme z rôzneho materiálu vytvorili nádherné diela – adventné vence a ikebany, Mikulášov, anjelov, snehuliakov a rôzne iné vianočné dekorácie.
Vďaka šikovným rukám našich žiakov a pedagógov sa celá škola odela do čarokrásneho šatu a naše duše naplnili pokojným očakávaním najkrajších sviatkov v roku.
Mgr. Šaríková
Dňa 9.decembra 2019 sa na našej škole uskutočnila súťaž „Matematický kráľ“.
Žiaci 5.- 9.ročníkov súťažili v trojčlenných družstvách, kde preukázali svoje vedomosti a šikovnosť. Súťažilo sa v 5 disciplínach.
Vyhodnotenie:
1. miesto a titul „Matematický kráľ“ získala trieda 5.C
2. miesto ................................................................5.B
3. miesto ................................................................7.A
Srdečne blahoželáme!!!
Ing.Erika Kocprdová
„Dobre vidíme iba srdcom. To, čo je podstatné, je pre oči neviditeľné.”
Už sme si zvykli, že takmer každý deň v roku si pripomíname nejaký medzinárodný, európsky či národný sviatok. Sú pamätné dni, ktoré majú väčší význam, no ale aj také, ktorých posolstvo je skôr úsmevné. Práve včera, v tretí decembrový deň, sme si pripomenuli jeden z tých významnejších – Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím.
Zdravotné postihnutie je stav ľudského organizmu, do ktorého sa istým spôsobom v určitom momente v živote dostane každý z nás. Pri osobách so zdravotným postihnutím, ktoré si prajú zúčastňovať sa na živote spoločnosti v plnej miere, sa netreba sústrediť na to, čo nedokážu, ale na to, čím vynikajú.
Takým človekom je aj zrakovo postihnutý Ondrej Petro, ktorý našu školu navštívil dňa 04.12.2019, v spoločnosti svojej mamičky pani Martušky Petrovej. Aj keď mu sudičky zabudli do vienka nadeliť drahocenný zrak on vidí práve pomocou svojho dobrého a priateľského srdiečka. Je to mladý človek, ktorého mrzí, že nikdy nevidel svoju mamu, svojich blízkych, ich gestá. Ako roky pribúdali naučil sa s tým žiť a prijať to ako fakt.
Naučil sa plnohodnotne žiť, číta literatúru pre nevidiacich, píše na písacom stroji a krásne hrá na keyboarde a harmonike. Pripravil si pre nás krásne ľudové a vianočné piesne, pri ktorých sme si pripomenuli, že už začal advent a spolu s jeho hudobným sprievodom sme si zaspievali.
“Slepé srdce je horšie než slepé oči.”
Ázijské príslovie
Mgr. Monika Kovalčíková
V mesiaci decembri sa v ŠKD uskutočnili 2 celoklubové akcie. 5.12.2019 to bola Mikulášska besiedka, na ktorej deti vystúpili s pripraveným programom. 6.12.2019 Tvorivé dielne k Vianociam. Deti svojimi výrobkami skrášlili prostredie školy.
Iveta Dejová
vych. ŠKD
Dňa 13. novembra 2019 sa v priestoroch telocvične uskutočnila beseda pre 1. stupeń "FAJČENIE A TVOJE TELO". Besedu viedol koordinátor prevencie Bc. Nemčák.
Úvod patril všeobecným informáciam o škodlivosti fajčenia, o látkach nachádzajúcich sa v cigarete, ktoré škodia zdraviu. Ďalej sa na besede rozoberala i škodlivosť pasívneho fajčenia, zlý vplyv fajčenia na tehotné ženy a napokon ako sa tento zlozvyk mení pomaly, ale isto na závislosť. Záver besedy sa niesol v znameníbúrlivej diskusie o tom, čo môžeme robiť namiesto fajčenia.
Žiaci 1. stupňa sledovali besedu so záujmom, aktívne sa yapájali, odpovedali na položené otázky a besedu ukončili potleskom.
Bc. Nemčák
20. novembra 2019 sme sa spoločne – žiaci a učitelia našej školy stretli v učebni „Infovek,“ s cieľom teoreticky, ale aj prakticky nachádzať riešenia na tému: „Odpad.“ V multimediálnej učebni sme mali možnosť prostredníctvom videí a prezentácií vidieť mnohé užitočné príklady a nápady z oblasti odpadov, ich separácie a recyklácie.
Žiaci a učitelia sa v našej škole pravidelne, už od septembra nového školského roka, zapájajú do zberových činností. Zbierajú papier a plastové vrchnáčiky z PET fliaš. Vyzbieraný a pobalený papier odovzdávame na konci školského roka spoločnosti „Ľupčianka s.r.o.“ Odmenou za zber papiera je tiež papier, pre nás veľmi potrebný - hygienický. Žiaci na tomto príklade vnímajú význam recyklácie. Rozoznávajú jednotlivé druhy odpadu a triedia ich. Veľmi dôležitá je však osveta, osobné zanietenie a dobrý príklad.
Mgr. H. Molčanová
koordinátor environmentálnej výchovy
19.11. Svetový deň prevencie týrania detí
Deti sú bezbranné bytosti, ktoré potrebujú veľa lásky.
Dnešný deň má všetkým pripomenúť, že aj deti majú svoje práva na ochranu pred rôznymi formami násilia. No žiaľ, mnohé existujú v podmienkach ľahostajnosti, nezáujmu, domáceho násilia, psychického a fyzického týrania a zneužívania. Sú porušované všetky ich základné ľudské práva, a preto akékoľvek násilie páchané na deťoch je neospravedlniteľné. Dieťa môže byť najčastejšie týrané fyzicky, psychicky, sexuálne, hrubým zanedbávaním a šikanovaním. Pred týmto všetkým by deti mali byť chránené, no často to tak nie je.
Aj keď sa môže zdať, že ochrana detí je záležitosťou iba dospelých, žiaci aj vy musíte poznať svoje práva, vedieť rozlíšiť týranie a v prípade potreby požiadať o pomoc. Jednorazový trest od rodiča za niečo čo sme vyparatili, nie je týranie. Týranie je akékoľvek nenáhodné, vedomé i nevedomé konanie rodiča alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré je neprijateľné alebo odmietané a ktoré poškodzuje telesný, duševný i spoločenský stav a vývoj dieťaťa, prípadne spôsobí i jeho smrť.
Kde hľadať pomoc, keď máte problém s týraním alebo podozrenie z týrania svojho kamaráta? Mnoho času trávite v škole so svojimi učiteľmi. Môžete sa zveriť aj im. Môžete sa poradiť aj s pracovníkmi detskej linky záchrany alebo linky detskej istoty UNICEF. Telefónne čísla sú uvedené na nástenke ľudských práv. Upozorňujem však hlavne žiakov druhého stupňa, že tieto čísla sú určené len na vyhľadanie pomoci a nie na telefonovanie pre zábavu z frajeriny. Hlúpymi rečami zbytočne držíte linku a dieťa čo naozaj potrebuje pomoc sa potom nemôže dovolať.
Svetový deň prevencie týrania detí vyhlásila Svetová ženská organizácia WWS v Ženeve v roku 2000 a je ním práve dnešný deň - 19. november. Svetový deň prevencie týrania detí zviditeľňuje v súčasnosti už viac ako 900 organizácií zo 128 krajín sveta. Nezisková organizácia Centrum Slniečko je hlavným koordinátorom aktivít na Slovensku zameraných na prevenciu týrania detí, na detské obete násilia a na dodržiavanie detských práv.
Postojme chvíľu a zamyslime sa, či existuje niekto, komu by sme mohli pomôcť. Či nie je v našom okolí dieťa so smutnými očami, ktoré nepozná lásku, ale denno denne žije s násilím, týraním, nevšímavosťou a ľahostajnosťou. Pridajme aj my ruku k dielu a nedovoľme, aby sa ubližovalo tým najmenším. Je to v našej moci, len musíme chcieť. A najlepšie všetci, ako kvapky v mori, pretože len more robí vlny.
Práve na dnešný deň, 19.11.2019 je na celom Slovensku pripravená akcia s názvom „Bubnovačka“, ktorá má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a otvoriť v spoločnosti tému včasnej prevencie.
Myšlienkou akcie je „ Aby bolo deti lepšie počuť“
Mgr. Monika Kovalčíková
Výtvarné súťaže „ S vami nie som sám “ a „ Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany “
Žiaci našej školy sa v mesiaci november 2019 zapojili do výtvarnej súťaže „ S vami nie som sám “, organizovanou Mestskou knižnicou mesta Piešťany, s cieľom inšpirovať deti k tvorivej činnosti a vytvoriť im dostatočný priestor na sebavyjadrenie k tomu čo ich robí šťastnými. Druhú výtvarnú súťaž s témou „ Záchranári na lúke, v lese, v horskom teréne “ zorganizoval Okresný úrad Brezno s cieľom priblížiť deťom a žiakom tematiku civilnej ochrany a jej prepojenie s jednotným európskym číslom tiesňového volania 112.
Ďakujeme žiakom a pedagógom, ktorí sa do výtvarných súťaží zapojili a želáme im veľa tvorivých nápadov pri ich ďalšej práci.
Mgr. Kovalčíková
Posledné dva dni pred jesennými prázdninami boli v našej škole venované výskumu, konkrétne zisťovali sme, ako vznikla naša planéta Zem. Tento významný deň sme začali besedou, ktorú odštartovalo krátke divadielko o Bohu, ktorý nemá ruky a napriek tomu pre nás stvoril celý svet. Po divadielku sme sa preniesli o niekoľko miliárd rokov do minulosti na úplný počiatok, kedy ešte neexistovalo nič iba tvorivá láska, ktorá dala vzniknúť maličkému zrnku. V tom zrnku bol obsiahnutý celý budúci vesmir a obrovským výbuchom alebo veľkým treskom, v našom prídade prasknutím balóna, sa celý budúci vesmír narodil. Po veľkom výbuchu sme sa rozprávali o tom, ako v čiastočiek prachu a dymu vznikla hmlovina, ktorá mala tvar veľkej ohnivej gule. Cez názorné pokusy sme skúmali, ako sa v žeravej guli postupne vytvárali rôzne horniny, pritahovali sa k sebe gravitáciou. Ukazovali sme si prírodné zákonitosti, ako napr. že teplé stúpa nahor a studené klesá nadol. Do studenej vody sme vložili pohár so zafarbenou teplou vodou, kde sme videli ako teplá voda zostane na povrchu.To, že ľahké stúpa nahor a ťažké klesá nadol sme si ukázali pokusom vo vedre s pieskom kde sme ukryli ľahké veci ako kúsky dreva, polystyrénu, loptičky a na vrch sme dali kamene, skrutky a potom sme vedrom triasli. Vyskúšali sme si ako bola bombardovaná naša planéta meteoritmi, ukázali sme si ako na nej vybuchovali sopky, vyhľadávali sme si medzi balónmi planéty slnečnej sústavy. Po tomto úvode sme sa rozdelili do štyroch skupín a postupne sme tak prechádzali štyrmi stanovišťami. Na prvom stanovišti sme skúmali vlastnosti pevných, kvapalných a plynných látok a aj ako sa môže pevná látka zmeniť na kvapalnú a naopak kvapalná na pevnú. Vyrobili sme si takto krásne voňavé mydielka. Na druhom stanovišti sme miešali kvapalné látky, skúmali sme, ktoré sa majú radi a aj ktoré sa radi nemajú a vyrobili sme si náhrdelníky z mikroskúmaviek do ktorých sme pipetkou kvapkali zafarbenú vodu a olej. Na treťom stanovišti sme miešali kvapalnú a pevnú látku, skúmali sme, čo sa stane, keď zmiešame papriku a vodu, soľ a vodu a ukázali sme si čo z toho vznikne ( kryštály). Ďalej sme miešali vodu a piesok a vodu a piliny. Pozorovali sme ich vzájomné reakcie a nakoniec sme skúsili v obale od kinder vajíčka zmiešať prášok do pečiva a vodu a ich vzájomnú reakciu. Na štvrtom stanovišti sme miešali kvalapnú a plynnú látku, chytali sme vzduch do sáčkov, fúkali balóny a bublifuk a vyrábali si krásnu penu z jarovej vody. Deň výskumníkov sa stal pre nás neopakovateľným zážitkom, kde sme spolu skúšali, pozorovali a vnímali všedné, bežné javy v našom svete.
Mgr.Gabriela Matejková
Naša škola je v školskom roku 2019/2020 zapojená do 7. ročníka projektu „Hovorme o jedle.“ V rámci tohto projektu a darov pani „Jesene“ sme už druhým rokom, v spolupráci učiteľov a žiakov školy, pripravili ochutnávky zdravých jedál a nápojov. Žiačky 7. ročníkov napiekli chutný tekvicový koláč, uvarili šípkový lekvár. Pri príprave šípkovo – mätovej limonády pomáhali už aj chlapci zo 7. ročníkov. S organizáciou „jesenného hodovania“ pomáhali všetci žiaci. Niektorí zapojením sa do ankety: „Nezabúdaj na raňajky,“ tiež do „Šípkovej túry,“ zberom šípok, prípravou stolov. Mnohí učitelia priniesli dopestovanú úrodu zo svojich záhrad a sadov. Žiaci pozvali učiteľov k zdravým tanierom, na ktorých nechýbali chutné jabĺčka, šťavnaté hrozno, chrumkavá mrkva, kaleráb, cvikľa, arónia čiernoplodá, chlebík s džemom z čiernych ríbezlí a lekvárom zo šípok, tekvicový dezert a mätovo – šípková limonáda.
Jesenná atmosféra prenikla do tried a priestorov školy nielen spoza okien školy, ale aj z pestrofarebnej zdravej a bohatej výzdoby stolov. Všetci sme si zdravo a do sýtosti pochutnali.
Nadšenie a radosť žiakov nás inšpirovali na toľko, aby sme „hovorili o jedle“ a ochutnávali dary prírody aj v budúcnosti.
Mgr. Dziadová, Mgr. Molčanová